Fakty i mity

Meble wypoczynkowe w jasnych barwach – fakty i mity

Kiedy udamy się do sklepu meblowego celem znalezienie odpowiedniego zestawu wypoczynkowego, czyli kanapy, fotela i pufy w oczy rzuci nam się tysiące produktów. Panuje wśród nas przekonanie, że meble te nie powinny być jasne, tylko ciemne. Odsłaniamy więc fakty i mity posiadania jasnych mebli wypoczynkowych w salonie.

Fakt – jasne meble łatwiej zaaranżować

Aranżacja wnętrza o jasnych kolorach jest zdecydowanie łatwiejsza w stosunku do wnętrza o ciemnych barwach. Jest to niezaprzeczalny fakt. Tym samym jasny zestaw wypoczynkowy łatwiej zaaranżujemy wewnątrz mieszkania, niż ciemny, stąd przewaga jasnych mebli nad ciemnymi.

Continue Reading

Fakty i mity

Funkcja spania w kanapie – fakty i mity

Dla wielu z nas najlepszym miejscem do odpoczynku, popołudniowej drzemki czy oglądania telewizji jest kanapa. Dla bardzo wielu z nas jednak kanapa to również miejsce do spania.

Niestety, nasze niewielkie mieszkania, często nie pozwalają nam wygospodarować jednego pomieszczenia na stworzenie odpowiedniej sypialni, dlatego zmuszeni jesteśmy korzystać z kanapy jako z łóżka sypialnego. Chcąc spać na kanapie, musi być ona odpowiedniej jakości, tak aby spanie na niej było możliwe i tak, abyśmy mogli na niej się wygodnie wyspać. Przedstawiamy garść faktów i mitów odnośnie funkcji spania w kanapie.

Continue Reading

Fakty i mity

Funkcja spania w kanapie – fakty i mity

W bardzo wielu domach pokój dzienny pełni zarazem funkcję salonu jak i miejsca sypialnianego. Kanapa z funkcją spania jest w takim przypadku najlepszym wyborem, ponieważ mebel taki może efektownie pełnić zarazem dwie funkcje. Wokół kanap z taką funkcją narosło jednak wiele faktów i mitów. Przyjrzymy się zatem bliżej tym wielofunkcyjnym meblom.

Wypełnienie kanapy ma duże znaczenie – FAKT
Kupując kanapę należy zwrócić uwagę na to, by posiadała ona odpowiednie wypełnienie, które będzie dobrze się sprawdzało zarówno podczas odpoczynku dziennego, jak również podczas snu w nocy. Kanapa nie może być zbyt miękka, ponieważ w nocy będzie powodowała zapadanie się ciała, a w efekcie spowoduje bóle pleców. Wypełnienie powinno być twarde i elastyczne, tak by zagwarantowało odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

System rozkładania kanapy nie taki ważny – MIT
Jeżeli kanapa nie będzie rozkładana okazjonalnie a codziennie, to system rozkładania ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Kanapa powinna rozkładać się szybko i łatwo, tak by czynność ta była po prostu przyjemna. Sposób rozkładania kanapy, na który wpływa budowa tego mebla ma również znaczenie, jeżeli chodzi o wygodę. Jeżeli kanapa po rozłożeniu jest nierówna, lub zapada się w środku, w szybkim czasie stanie się bardzo niewygodna. Jeżeli natomiast po jej rozłożeniu do dyspozycji pozostaje równa powierzchnia, to będzie to mebel, który posłuży na lata.

Warto zainwestować w bardzo dobrej jakości mebel – FAKT
Kanapa z funkcją rozkładania to mebel, który jest wykorzystywany zarówno podczas dnia, jak i w nocy. W związku z tym bardzo łatwo o jej odkształcenie, co z kolei będzie się przekładało na niekomfortowy sen. Kanapa słabej jakości bardzo szybko ulegnie również zniszczeniu, ponieważ używanie jej w ciągu dnia szybko wpłynie na jej wygląd. Warto zainwestować zatem w mebel wykonany z dobrej jakości materiałów, które zagwarantują użytkowanie przez długie lata.

Skrzynia na pościel nie jest potrzebna w salonie – MIT
Trzymanie pościeli w innym pokoju to mało praktyczne rozwiązanie. Najlepiej jest zatem kupić kanapę, która posiada pojemnik na pościel. Pojemniki te zazwyczaj są na tyle duże, że oprócz pościeli można w nich zmieścić wiele innych rzeczy. W przypadku małych mieszkań, a w takich najczęściej pokój dzienny pełni również funkcję sypialni, kanapa z pojemnikiem na pościel jest niemalże konieczna.

Fakty i mity

Łóżka kontynentalne – fakty i mity

Łóżka kontynentalne to meble, na które można zaobserwować coraz większy popyt. Każdy, kto pragnie czuć się w sypialni komfortowo i elegancko powinien wziąć pod uwagę zakup właśnie tego typu łóżka. Wokół łóżek kontynentalnych narosło niemniej jednak wiele mitów. W tym artykule zaprezentujemy zarówno fakty, jak i mity na temat łóżek kontynentalnych.

Łóżko kontynentalne polecane jest osobom starszym – FAKT

Z racji tego, że łóżko składa się z kilku elementów – skrzyni, materaca właściwego i topera, jest ono wysokie. Im wyższe łóżko, tym oczywiście jest ono bardziej komfortowe dla osób starszych, które mogą z łatwością, bez bliskiej osoby się na nim położyć. Wstawanie z takiego łóżka jest również o wiele łatwiejsze. Jest to zatem idealny wybór dla seniorów.

Sprawdzi się tylko w nowoczesnych i dużych sypialniach – MIT

Łóżka kontynentalne mają tę zaletę, że można je stworzyć z dowolnego materiału i w dowolnym kolorze. Może to być zatem nowoczesne łóżko wykonane z materiału tapicerowanego, jak również ogromne łóżko wykonane ze skóry dedykowane klasycznej sypialni. Można je dopasować do każdego stylu aranżacyjnego. Łóżka tego typu dostępne są również w różnych rozmiarach, będą zatem idealne zarówno do mniejszych, jak i bardzo dużych sypialni.

Świetnie dla osób uskarżających się na bóle kręgosłupa – FAKT

Dzięki możliwości indywidualnego dopasowania poszczególnych elementów łóżka, można stworzyć mebel idealny dla osoby, która ma problemy z kręgosłupem. Dla takich osób sen powinien gwarantować odprężenie ciała oraz regenerację w ciągu nocy poprzez prawidłowe ułożenie ciała. Dobrze skomponowane łóżko kontynentalne jest to w stanie zagwarantować.

Każde łóżko wyposażone jest w skrzynię na pościel – MIT

Tak naprawdę większość łóżek nie posiada takiego wyposażenia, jest ono zaliczane raczej do wyposażenia dodatkowego. Jeżeli zatem ktoś chce mieć kompletne łóżko z pojemnikiem na pościel, musi poprosić o dodanie tego elementu dodatkowego podczas zakupu, za który trzeba oczywiście dodatkowo zapłacić.

Łóżko kontynentalne jest droższe od standardowych łóżek – FAKT

Z racji tego, że na łóżko tego typu składa się kilka elementów, cena takiego rozwiązania jest oczywiście nieco wyższa. Wyższy jest niemniej jednak również komfort jego użytkowania. Za łóżko w wersji standard trzeba zwykle zapłacić od 2000 zł wzwyż. Łóżka z elementami dodatkowymi będą kosztować od 2800-3000 zł wzwyż. Te najdroższe, luksusowe wersje mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Porady

Jak dobrać materac do łóżka kontynentalnego?

Łóżka kontynentalne są doskonały wyborem dla każdego. Świetnie sprawdzą się w każdej sypialni, ponieważ można je dopasować indywidualne względem potrzeb konkretnej osoby. Wszystko dzięki temu, że podczas zakupów każdy element łóżka dobierany jest osobno.

Jak wiadomo każde prawdziwe łóżko kontynentalne składa się z trzech podstawowych elementów, do których zalicza się skrzynię wypełnioną sprężynami, materac właściwy oraz tak zwany toper, czyli cienki materac wierzchni. Bardzo duże znaczenie ma wybór każdego z tych elementów, jednak największą uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniego, indywidualnie dopasowanego materaca.

Jak dobrać materac idealny?

Materac powinien spełniać doskonale swoją podstawową rolę, czyli powinien być dobrym podparciem dla kręgosłupa. Do wyboru w przypadku łóżek kontynentalnych są materace kieszeniowe, bonellowe, oraz kieszeniowe beczułkowe. Najpopularniejszy typy materacy to materace kieszeniowe i bonellowe. Te pierwsze są wspaniałym podparciem dla kręgosłupa i świetnie dopasowują się do ciała, a przede wszystkim idealnie spełniają swoją rolę niezależnie od masy ciała użytkownika. Materace bonellowe natomiast są mniej popularne, ponieważ idealnie sprawdzają się w przypadku osób, których masa ciała jest mniejsza. Są one po prostu mniej stabilne i delikatnie uginają się pod wpływem ciała, uznaje się je zatem za stosunkowo elastyczne. Idealne dla osób,  które lubią miękkie materace i efekt delikatnego zapadania się w łóżku. Dla osób, które poszukują bardziej specjalistycznego materaca dedykowanego specjalnym potrzebom kręgosłupa poleca się materace kieszeniowe beczułkowe. Materac ten charakteryzuje się bardzo dobrym podparciem kręgosłupa, tworzy bardzo stabilną podporę, polecany jest osobom, które cierpią na bóle kręgosłupa. Cechą charakterystyczną tego materaca jest to, że im większy nacisk na sprężyny znajdujące się w materacu tym większy jest ich opór. Masa ciała użytkownika tego typu materaca może być zatem dowolna.

Twardość materaca ma znaczenie

Twardość materaca określana jest poprzez ogólnie przyjęte stopnie twardości – H1, H2, H3, H4. Gdzie oznacza to kolejno: bardzo miękki, miękki, twardy, bardzo twardy materac. Po ułożeniu się na materacu linia kręgosłupa powinna być prosta. Ogromne znaczenie przy wyborze stopnia twardości materaca ma masa ciała użytkownika. Im wyższa osoba, tym ciężar ciała bardziej równomiernie rozkłada się na materacu, natomiast im niższa osoba, która jest przy tym cięższa, tym ciężar ten rozkłada się mniej efektywnie. Istnieją specjalne diagramy, przy pomocy których można sprawdzić, jaki rodzaj materaca będzie odpowiedni dla osoby o określonej masie ciała i wzroście. Oczywiście można się nimi posiłkować podczas wyboru tych produktów, niemniej jednak wybór ten należy skonsultować z profesjonalnymi doradcami w sklepie. Nie można również pominąć wypróbowania materaca, czyli po prostu należy się na nim położyć, by sprzedawca mógł sprawdzić w jaki sposób układa się na nim ciało przyszłego użytkownika.

Wybierz idealny materac nawierzchni

Toper, czyli materac który znajduje się na samej górze łóżka również musi zostać odpowiednio dobrany, gdyż wtedy komfort użytkowania całego łóżka jest bardzo podwyższony. Toper warto dobrać ze względu na styl spania użytkownika materaca. Dla osób, które lubią spać na boku poleca się na materace lateksowe. Ci, którzy śpią na plecach niech wybiorą toper z tzw. zimnej pianki, która zapewnia doskonałe podparcie i świetną wentylację. Osobom które cierpią na bóle kręgosłupa poleca się natomiast toper z pianki wiskozowej, która doskonale dopasowuje sie do kształtu ciała.

Porady

Łóżka kontynentalne – komfort i design

Łóżka kontynentalne stają się coraz bardziej popularne w Polsce – na zachodzie już dawno zyskały one ogromną ilość zwolenników. Uważa się je za jedne z najbardziej komfortowych łóżek, a wszystko przez ich wyjątkową konstrukcję.

Jak wygląda konstrukcja łóżka?

Budowa łóżka kontynentalnego jest nieco inna niż typowego łóżka stelażowego na którym umieszczony jest materac. Podstawę łóżka stanowi skrzynia która wypełniona jest sprężynami bonellowymi. Skrzynia ma za zadanie dźwiganie pozostałych części łóżka, które się na niej znajdują. Na skrzyni znajduje się materac właściwy, czyli sprężynowy materac kieszeniowy lub bonellowy. Ostatnim elementem jest tzw. toper – cienki materac, którego zadaniem jest chronienie znajdującego się pod nim materaca właściwego. Toper jest elementem dodatkowym, oznacza to zatem, że może znaleźć się w wyposażeniu łóżka, ale wcale nie musi.

Continue Reading

Fakty i mity

Materace sprężynowe – fakty i mity

Wokół materacy sprężynowych urosło wiele mitów i przesądów. Wielu Polaków pamięta jeszcze materace sprężynowe, które w latach komunistycznych dostępne były w sklepach i które wmontowane były w każdą popularną wersalkę. Dzisiaj, produkt ten jest zaprojektowany niejako od nowa, a materace kieszeniowe zapewniają komfortowy sen, wiele miejsc podparcia i są bardzo wygodne.

Materace sprężynowe, głośne i niewygodne, czy aby na pewno?

Jako, że w materacach kieszeniowych nośnikiem jest sprężyna kieszeniowa, wykonana ze stali, panuje mit, że materace sprężynowe są głośne. Jest to jednak mit. Obecna technologia produkcji sprężyn jak i montażu ich w materacach sprawia, iż odgłos sprężyny jest całkowicie przytłumiony. Delikatne sploty oraz bardzo precyzyjne ich ułożenie w kieszeniach powodują, iż sprężyny praktycznie nie wydają dźwięku.

Materace sprężynowe dla osób z problemami z kręgosłupem

Materace kieszeniowe, czyli materace sprężynowe mają łatkę materacy niewygodnych i przeznaczonych raczej, jako tymczasowe rozwiązania, na przykład w rozkładanych łóżkach przenośnych. Nic bardziej mylnego. Jest to mit, ponieważ są one bardzo wygodne, a także, często polecane osobom, które mają problem z kręgosłupem.

Materace kieszeniowe posiadają ogromną zaletę, jaką jest wiele miejsc podparcia dla kręgosłupa. Pozwala to zmniejszyć jego obciążenie w konkretnych miejscach i rozłożyć na całym obszarze pleców. Nowoczesne materace kieszeniowe wykonane są tak, aby sprężyny pracowały proporcjonalnie do obciążenia, tym samym, mitem jest, że materace te są niewygodne.

Materace kieszeniowe – sprężynowe, cena i przeznaczenie

W przypadku kupna materaca, jednym z kluczowych aspektów jego doboru jest cena oraz wygoda i komfort użytkowania owego materaca. Oczywistym jest, iż im niższa cena, tym lepiej, jednak czasem, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji w stosunku do jakości.

Mitem jest, że materace kieszeniowe, ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcji są droższe od piankowych. Faktem natomiast jest to, że są one trwalsze, ponieważ sprężyny nie ulegają odkształceniu jak pianka. Tym samym, obalamy kolejny mit. Każda sprężyna w materacu sprężynowym pracuje osobno, więc przy odpowiedniej konserwacji, materac taki służy przez wiele lat.

Przeznaczenie materacu kieszeniowego jest bardzo zróżnicowane. W dużej mierze zależy od potrzeb. Jednak są to materace, które poleca się osobom mającym mniejsze lub większe problemy z kręgosłupem lub układem szkieletowym w ogóle. Mitem jest, że materac sprężynowy przeznaczony jest wyłącznie dla osób lekkich i takich, które nie mają problemów zdrowotnych.

Porady

Skóra naturalna – fakty i mity

Skóra naturalna, czyli skóra pochodzenia zwierzęcego jest prawdopodobnie jednym z najstarszych materiałów znanych ludzkości. Skórę, od początku traktowano jako jeden z materiałów pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu życia. Z czasem, skóra naturalna stała się poniekąd symbolem luksusu. Dziś służy do produkcji ubrań, mebli, a nawet sprzętu wojskowego.

O skórze naturalnej mówi się wiele i różnie, warto przedstawić zatem fakty i mity związane z tym materiałem.  Continue Reading

Porady

Narożnik czy komplet wypoczynkowy – co wybrać?

Podczas urządzania salonu jednym z najważniejszych zakupów jest oczywiście zakup mebli. Aby jednak doskonale spełniały one swoją rolę, konieczny jest przemyślany i świadomy wybór, a nie zakup pod wpływem impulsu czy ze względu na promocję. Jak zatem wybrać meble idealne?

Narożnik – czy warto go wybrać?

W wielu aranżacjach salonów odnaleźć można piękne narożniki wykonane z prawdziwej lub ekologicznej skóry, a nawet z materiału. Są one jednak polecane do średnich lub dużych salonów, w których nie zdominują przestrzeni. Dzięki temu, że są to duże meble, zwykle zupełnie wystarczają do tego, by zagwarantować miejsce do relaksu dla całej rodziny. Przy wielu plusach narożnika, jego minusem jest to, że jest specyficznie zbudowany –  w sklepach znajdziemy narożniki lewo i prawostronne. Aby narożnik dobrze prezentował się w danym wnętrzu musi do niego idealnie pasować. Należy więc dobrze zmierzyć przestrzeń w swoim salonie, by móc sprawdzić, czy w przypadku postawienia narożnika nie będzie on zachodził na inne meble, czy blokował przestrzeni.

Continue Reading

Polecane

Drewniane meble – ponadczasowy trend

Pomimo tego, że współczesna stylistyka i aranżacja wnętrz opiera się na zupełnie innych rozwiązaniach, niż ta przed laty, to jednak w dalszym ciągu w aranżacji wnętrz dominują meble wykonane z drewna. Nawet biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy stylistyczne, gdzie dominuje stal nierdzewna, biel, a także srebro, ciepłe kolory dębowe, sosnowe, świerkowe czy też bukowe nadal zachowują swoje miejsce w trendach wnętrzarskich. Wychodzi na to, że drewniane meble są ponadczasowe, a do tego, funkcjonalne, wytrzymałe i po prostu – piękne.

Continue Reading