fbpx

Jak czyścić drewniane krzesła i stoły, aby długo wyglądały jak nowe?

Drewno, meble drewniane i wszystko, co wychodzi spod rąk umiejętnych stolarzy lub rzeźbiarzy jest piękne. Należy jednak zawsze mieć świadomość tego, że o drewno trzeba odpowiednio dbać, aby zachowało dobry wygląd i cieszyło nasze oczy przez lata. Krzesła, stoły i meble drewniane wymagają czyszczenia i konserwacji, warto wiedzieć, jak to robić i czym czyścić drewniane meble.

Najważniejsze – nie szkodzić

Bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na trwałość drewna, jest jego ochrona przed wilgocią, chemią oraz innymi środkami, które mogą mu szkodzić. Choć drewno jest bardzo trwałe, to jednak woda, soki i płyny wszelkiego rodzaju, a nawet delikatnie wilgotne szklanki trzymane na stołach mogą zaszkodzić drewnianemu blatowi. Przesiadywanie na krześle i dotykanie wilgotnymi rękami drewna również mu szkodzi.
Tym samym, chcąc zachować drewniane meble w odpowiednim stanie warto po każdej wizycie gości czy też po dłuższym posiedzeniu wytrzeć delikatną, wilgotną szmatką blat czy też nogi stołu, a także delikatnie przetrzeć drewniane elementy krzeseł.

Innym czynnikiem, który ma wpływ na trwałość drewna jest ochrona powłoki. Niestety, ale powierzchnie drewniane bardzo szybko i bardzo łatwo ulegają porysowaniu. Uniknąć tego można stosując specjalną powłokę, dostępną w wielu kosmetykach do mebli drewnianych. Ta delikatna powłoka powoduje, że powierzchnia pokrywa się niezwykle cienką warstwą ochronną, to zaś powoduje, że staje się ona trudniejsza do zarysowania.

Czyszczenie drewna

Przy czyszczeniu drewna najważniejszym czynnikiem jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, a także wykorzystywanie go w odpowiedniej ilości. Nie należy pod żadnym pozorem wykorzystywać silnych środków i detergentów. Do czyszczenia drewnianych mebli najlepiej jest wykorzystać środki, które są powszechnie dostępne i są przeznaczone właśnie do drewna. Prócz właściwości czyszczących posiadają one również właściwości ochronne, tworząc specjalną powłokę, która eliminuje ryzyko porysowania powierzchni lub jej uszkodzenia.
Bardzo ważne przy czyszczeniu drewna jest to, aby każde mycie wilgotną szmatką czy też środkiem chemicznym zakończyć na wytarciu powierzchni mebla do sucha. Pozwoli to uniknąć przedostawania się wilgoci poza powłokę lakierniczą.
Impregnacja, a także renowacja drewna nie wymaga poniesienia dużych kosztów. Warto zwrócić uwagę na to, że drewno jest stosunkowo proste w impregnacji i nawet nie mając dostępu do specjalnych środków, można ją wykonać chociażby poprzez zastosowanie wazeliny czy specjalnego wosku.

https://www.meble-diana.pl/kat/krzesla/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top