fbpx

Pielęgnacja mebli ze skóry i ekoskóry

Kanapy, wersalki, fotele, zestawy wypoczynkowe. Te elementy wyposażenia często wykonane są z naturalnej lub ekologicznej skóry. Zważywszy na cenę takiego materiału i ostateczną cenę mebla, koszt tego typu produktu jest bardzo wysoki. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o ekologiczną czy naturalną skórę, w jaki sposób ją impregnować i co zrobić, aby zachowała połysk, jakość i nie pękała.

Po pierwsze – regularne czyszczenie

Wszelkiego rodzaju piach, brud, a nawet delikatny kurz powodują, że ekologiczna czy naturalna skóra bardzo szybko może ulec uszkodzeniu. Szczególnie niebezpieczny jest piasek, który wnika w zakamarki i nie tylko zanieczyszcza, ale też uszkadza powierzchnię skóry.

Mycie i czyszczenie ekoskóry i skóry naturalnej powinno być wykonywane za pomocą miękkiej gąbki oraz płynu do mycia naczyń. Całkiem dobrze sprawdza się także szare mydło, które można wykorzystać z powodzeniem przy skórze ekologicznej i naturalnej.

Namoczona i delikatnie wyciśnięta gąbka powinna stosunkowo łatwo wchłaniać kurz, drobinki piasku czy inne zanieczyszczenia. Letnia woda z płynem i mydłem spowoduje, że ekoskóra lub skóra naturalna zostaną dokładnie wyczyszczone.

Bardzo ważne jest, aby czyścić skórę na meblach regularnie, ponieważ zaległości i stare plamy trzeba już niestety traktować silną chemią, co może zniszczyć skórę i tym samym mebel.

Po drugie – środki chemiczne

Czyszczenie mebli skórzanych, zarówno z ekologicznej jak i naturalnej skóry najlepiej opierać o delikatną chemię. Przykład idealny? Płyn do mycia naczyń. Delikatny, powodujący powstawanie aktywnej piany, ale jednocześnie bezpieczny, bo przecież jest całkowicie bezpieczny dla naszych rąk.

Oczywiście w sklepach można kupić chemię do mycia mebli skórzanych, jednak nie każdej należy ufać bezwzględnie.

Przede wszystkim wyeliminować trzeba chemię na bazie alkoholu. Jest ona nie tylko bardzo niebezpieczna, ale również powoduje pęknięcia skóry. Absolutnie nie powinno stosować się wybielaczy, nawet przy bardzo trudnych plamach. Nie tylko wybielą one plamę, ale również skórę.

Co ważne, nie należy stosować preparatów woskujących. Ekologiczna czy naturalna skóra nie powinna być woskowana, gdyż po czasie twardnieje oraz pęka. Można ją czasem natłuścić odrobiną wazeliny, ale tylko w określonych miejscach.

Po trzecie – ochrona

Kanapa, wersalka, narożnik czy fotel ze skóry lub ekologicznej skóry powinny być poddawane regularnej konserwacji, czyszczeniu i ochronie. Aby chronić kanapę lub fotel skórzany, warto zastosować specjalną narzutę lub kapę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre z nich mogą powodować przebarwienia. Najlepsze są więc delikatne, wełniane lub bawełniane, naturalne narzuty, koce lub kapy, które znacznie wydłużą trwałość kanapy, fotela czy innego zestawu wypoczynkowego wykonanego ze skóry lub ekoskóry.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top